Zánět močového měchýře

28.12.2017

Většinou nastupuje po nastydnutí (sezením na něčem studeném, z promočení nohou), ale nezřídka následuje ihned po sexuálním styku, bez nastydnutí. Příčinou je opět oslabení "této" oblasti stresem, pak stačí málo a zánět se rozjede. Laboratoř nachází různé bakterie, většinou E.coli, ale někdy se nenajde nic a přesto pálení, bolest a řezání ukazuje na probíhající zánět.

Nejčastěji užívaný lék je Cantharis, vyléčí 80% akutních zánětů. projevem je strašné pálení, řezání a bolest před, během i po močení, postižený běhá "s každou kapkou", velmi často. 

Obrovské pálení při močení trápí pacienta Capsicum. Vždy je horší chladem, potíže přicházejí po prochladnutí, únavou a stresem.

Po promočení nohou následuje zánět Allium cepa. Pacienta trápí štiplavé nucení na močení, u žen může být doprovázen i štiplavým průhledným výtokem. V anamnéze může být ledvinový písek nebo kamínky.

Když pálení přijde náhle, jako švihnutím biče, použijte Aconitum - tam bývá příčinou prudké podchlazení nebo psychický šok. Přichází horečka, žízeň, velmi rychle se v moči může objevit krev.

Jiný lék na náhlé potíže je Belladonna - tam není žízeň, pacient je rudý v obličeji a má horečku. Močová trubice nebo podbřišek ho bolí, tepe v něm, pálí, vadí otřesy i jen dotek, všechno se horší během odpoledne a večera.

Pokud jsou nejhorší poslední odcházející kapky, není žízeň a přesto pacient stále běhá na záchod, může to být i Apis - bolesti jsou pálivé nebo bodavé a moč.trubice bývá silně oteklá a při kašlání může moč unikat. Tento zánět může přijít nejen po prochlazení, ale i z velkého horka nebo po návštěvě sauny.

Potíže, které přijdou okolo půlnoci, měchýř pálí a je jako ochrnutý, pacient je vyděšený, že se mu děje něco strašného a nechce být sám (aspoň někomu zavolat!), chce hodně tepla ve všech formách ukazují na Arsenicum album.

Když zánět přijde vždy po sexu, zvlášť, pokud je v osobní historii pacienta zneužití nebo tabuizace sexu, je to Staphysagria.

U dětí  se můžete setkat s typem Pulsatilla - plačtivost, chce utěšovat a chovat, pálí při a po močení, při kašli nebo skákání či smíchu se počurá. Starší pacienti si stěžují na křeče v podbřišku, všechno je horší v přehřáté místnosti a lepší procházkou na čerstvém vzduchu!

Také můžete být Nux vomica - buď jste nastydli, nebo jste moc hýřili a pili. Chce se Vám každou chvíli na záchod, ale odejde jen pár kapek - ale je to pak lepší! Potřebujete teplo, klid, nejspíš jste na všechny podráždění a vzteklí. 

Po sezení na studených schodech nejspíš užijete lék Dulcamara - symptomy jsou celkem fádní, časté nucení, při močení bolest, může být inkontinence nebo naopak obtížné spouštění moči.

Pokud je hlavním problémem kromě pálení neschopnost se vymočit, nejspíš to chce Causticum. K tomuhle stavu můžete dojít i po porodu nebo po operaci a Causticum spustí močení a odvrátí cévkování.


Obecně se doporučuje hodně pít, nejlépe urologické směsi (zlatobýl, vřes, heřmánek, bříza, borůvkový list, list boldo, brusinky), ve vysoké dávce užívat brusinky, manózu (brání uchycení bakterií na stěnu měchýře a močových cest a usnadní vyplavování). Lichořeřišnice působí jako přírodní antibiotikum močových cest, seženete ji v tinktuře. 

Vysaďte kávu, černý čaj, silná koření, alkohol -to vše dráždí.

A vyřešte svou minulost - nebo současnost, určitě přijdete na vztahové problémy.