Rýma

14.10.2015

U rýmy pěkně ulevuje spray s mořskou vodou - hypertonický u ucpaného nosu, isotonický při tekoucí rýmě. Odplaví se patogeny i sekret, sliznice nosu se zklidní a splaskne. Navíc pomůže drénovat i nosní dutiny. Na napařování hlavy pozor, někdy absolutně zhorší stav a zvětší probíhající zánět - pokud by to bylo velmi nepříjemné, bez pozitivního efektu, v žádném případě neopakovat.

Nux vomica - ucpaný nos - oteklá sliznice, vodnatá kýchavá rýma během dne, v noci je nos zabetonovaný. Odírá pod nosem. Venku to nesnáší, hned je mu hůř. Naopak v teple lepší, i teplé nápoje uleví.

Pulsatilla - krémová, hojná, žlutá, víc teče venku, tam je také spokojenější, doma a v noci ucpaný nos.

Arsenicum album - vodnatá rýma dráždí okolí nosu, odkapává z ucpaného nosu, víc vpravo. Pálí nos kolem, uvnitř, oči, hrdlo. Vše lepší teplými nápoji. V chladu je zoufalý. Lechtá ho jako od peříčka v nose, v hrdle.

Dulcamara - žlutá hustá rýma, děti s nudlí u nosu. Rýma "v očích". Z promočení a prochladnutí, ale může to být i alergie. Trvá, dokud je chladno (tj. do dubna). Venku vždy horší - ucpává se nos, kýchá, fňuká, že chce domů. Zimnice, žízeň, slinění (jako Merc.). Škrábe v krku a na měkkém patře, kašle a vykašlává snadno. Bolest hlavy ze zaražené rýmy - zlepší teplo.

Allium cepa

ZÁNĚT DUTIN

Kalium bichromicum - hustý, lepivý, žlutý nebo zelený hlen, nejde smrkat, stéká zadem do krku a nutí ke kašli. Postiženy dutiny, mluví nosem. Nenapařovat!

Hepar sulfur - žlutá odporně páchnoucí rýma, postižení dutin, jeden z nejlepších drenážních léků při zaražené rýmě. Zde pomáhá napařování hlavy, naopak venku trpí, nepotkáte ho bez čepice nebo čelenky. Extrémně bolí každá postižená část (nos, čelo, tváře, případně ucho, uzliny - i na dotek).

Kalium iodatum - teď na podzim opět přichází na scénu, kvůli začátku topné sezóny, vadí jim přetopené místnosti a zhoršují se spaním ve vyhřáté ložnici. Jinak to bývá alergická rýma, často první jarní pyly, která se komplikuje zánětem dutin a laryngospazmem, dusivým kašlem horším v noci. Dominuje otok sliznic, přidá se vodnatá rýma s bolestí v nose, v celém obličeji, pálení v nose a pod nosem, trochu kýchání, nakonec zelená. Oči jsou oteklé a zarudlé. Horší v teple! Nenapařovat!