Průjem

26.06.2014
Nejen v létě člověka dokáže potrápit průjem, příčinou může být nejen dietní chyba, špatná voda, infekce, ale i antibiotická terapie, pokud nepřidáte probiotika! Dobrý lékárník Vám je sám nabídne, u těch ostatních si o ně vždy řekněte.

Obecně při léčbě průjmu dbejte na zvýšený příjem tekutin, s doplněním minerálú (rehydratační roztoky Kulíšek, Vodníček, Enhydrol, ...), můžete pít černý čaj nebo heřmánek, řepík. Nedoporučuje se hladovění, ale lehká strava, vařená nebo dušená - asi jako pro roční dítě, výborné jsou masové vývary. Probiotika dejte vždy, nejlépe s obsahem Saccharomyces boulardii (Enterol, EnteroMax, Hylak, RebioMax, Biopron).


*Arsenicum album 9CH

Průjem silně páchnoucí, odírající (konečník je rychle odřený a bolestivý), při nucení bolesti v břiše, neklid, úzkost, zimnice, může být přítomná vyšší teplota, rychle nastupuje vyčerpanost, slabost. Zhoršení po jídle, pití, pohybem, žízeň, pořád ucucává tekutiny, může být i zvracení. Otrava potravinami nebo infekce trávicího traktu, často špatná voda (faraonova pomsta v Egyptě)ale i kocovina. Také po přejedení ovocem.

*Nux vomica 9 nebo 15CH

Průjem se zvracením. Nevolnost v autě, na lodi. Zlepšení vyzvracením, ale jde to velmi špatně. Úleva vyprázdněním, je stálé nucení, ale nic nejde. jakoby peristaltika byla obrácená. Zlepš. teplem, i teplými nápoji, zhorš. ráno. Pocit jako otrava potravinami. Velmi často při cestování a při kocovině.

*Natrum phosphoricum - průjem a/nebo zvracení na cestách, kyselé, žluté a hojné. Bolesti břicha. Často po zeleninové nebo ovocné stravě, u predisponovaných dětí kojených vegankami nebo vegetariánkami.

*Allium cepa - silný průjem s nadýmáním, dětské koliky - ječí bolestí. Potravinová alergie. Po promočení nohou. Po melounech či okurkách. U kojenců dietní chyba matky způsobuje nadýmání s průjmem.

Colocynthis 15CH

Prudké bolesti v břiše, nutí postiženého ležet stočený v klubíčku, nebo aspoň sedět v dřepu. Úleva teplým obkladem. Vyvolává pití studených nápojů při přehřátí, ale i zlost, soužení. Zhoršení po jídle, hlavně po ovoci, zlepšení odchodem stolice, ta je zelená, těstovitá. Břicho nafouklé, může být i zvracení. Kolikovité bolesti - žlučník, ledviny.

(pozn.také u ischias - bolesti vyzařují ze zad podél nohy až ke špičce, hl.v pravo.)

Vždy zlepšení teplem, klidem, bolesti břicha se lepší stočením do klubíčka. Dětské "prdíky", silné bolesti bříška, křik.

Podophyllum peltatum 9CH

Prudce stříkající vodnatá stolice, nebolestivá, ale znečistí celou mísu. Hnědá, páchnoucí, náhlá, nechtěná, častá, dítě se snadno pokálí. V břiše škrouká, bublá, při tom může cítit křeče. Po stolici vyčerpání, až na omdlení. Průjem hlavně v noci, ráno a dopoledne. Zhoršení okamžitě po napití, za horka.

Sulphur 9CH

Průjem po dietní chybě, nebo pobytem v horku, velmi páchnoucí, už první stolice odře konečník, ten pálí a je nutné se ihned omýt, ale chladnou vodou. Není bolestivý, pacient se cítí jinak dobře, má chuť k jídlu a pití, čilý. Bolesti jsou jen při nucení a vyprazdňování, z rychlého pohybu střev, ale odezní. Pokud je pacient celkově přehřátý, je vyčerpaný, ale ne ze samotného průjmu.

Aloe socotrina 9CH

Prudké vyměšování, vyhání z postele, stříkavý průjem smíšený s plynem a hlenem. Plynatost. Zhoršení teplem. Neví, jestli půjdou plyny nebo stolice - pokálení.

Phosphor 9CH

Gastritida s nauzeou a zvracením, bolest žaludku, pálivá, jako zhmoždění, lepší stud.napitím, ale za chvíli vyzvrací i to. Velká žízeň. Říhání. Krev ve stolici, stolice bezbolestná,hojná, vodnatá. Ledové ruce a nohy. Postupně nastupuje vyčerpání.

tisk