Bolest uší

14.10.2015

Podzimní trápení - bolest uší

Abyste se vyhnuli bolesti uší, nekrmte malé děti z láhve vleže! Tekutina se dostává do Eustachovy trubice a tvoří ideální živnou půdu pro bakterie!!! Jako prevence se radí vynechat mléko, pšenici, kukuřici, citrusy a buráky, vyhnout se zvířecím alergenům ... já osobně nejsem příliš nakloněna omezení stravy a života vůbec. Co ale určitě vynechte, jsou umělé potraviny (s konzervanty, instantní a fastfoodová jídla). Pomůže mít čističku vzduchu. Rozhodně nikdy v bytě nekouřit! Při bolesti můžete pomoct diviznovými nebo česnekovými, příp. TTO kapkami (2-3) do zvukovodu - ale jen v případě, že z ucha nic nevytéká a není zavedený drén. Dávejte pozor, kdyby se přidala bolest týlu a zadní strany krku, kdyby dítě mělo potíže s předklonem hlavy. Pokud je zároveň přítomná teplota a dítě vypadá ospale nebo na omdlení, vypravte se k doktorovi, aby vyloučil zánět mozkových blan. Nestává se to často, ale pozor na to dejte VŽDYCKY.

BOLESTI UŠÍ

Aconitum -náhle, hodně bolí hl. levé ucho, jedna tvář bledá, druhá červená, vysoká teplota, žízeň, úzkost, neklid, strach. Viróza.

Capsicum - velmi nepříjemná bolest v uších, způsobená a zhoršená chladem. Agresivita úměrná bolesti! Žízeň, suchý kašel. teplo zlepšuje.

Hepar sulfur - extra bolí ucho už na dotek, dítě řve, nesnese ani vyšetření. Často bolí i v krku. Začíná pozdě v noci. Lepší jen teplem, i malé dítě si na oušku drží ruku nebo plenku. Dokonce i odkrytí nohou zhorší bolest ucha, věřte mu! Viróza, komplikuje se bakteriální kontaminací.

Belladonna - rudé řvoucí dítě o půlnoci nebo odpoledne kolem 3. - 4.hod., teplota alarmující, hlavně pravé ucho. Bolest je bušící nebo pulsující, lepší teplem, oči blýskají, obličej horký, nohy studené. Nechce nic, jen vodu s citronem. Může mít i halucinace a febrilní křeče. Viróza.

Ferrum phosphoricum - extra bolí ucho, hl. pravé, teplota vysoká, bledost kolem úst, ale tváře červené (někdy řeknou Pátá nebo Šestá nemoc), chce stále pít. Lepší chladem - uleví se, než dojedou na pohotovost, ale v čekárně to zas začne. Větš. viroza.

Chamomilla - příšerný řev, nesnese dotek ani vyšetření (srov. Hep.), lepší, pokud je v náručí nebo jede autem. Lepší zabalením. Jedna tvář červená a horká, druhá studená (srov. Aco.) Začne cca v 9 - ráno nebo častěji večer. Tak podrážděné dítě, že rodiče mají co dělat, aby ho nepraštili (rozdíl od Pulsatilly, ta se chce také chovat, ale pláče lítostivě, úspěšně vyvolává soucit.)  Hodně podobné Capsicu, ale na rozdíl od něj je zhoršení v teple místnosti. Viróza.

Mercurius - ucho rychle "praskne", nejdřív teče čistá tekutina, rychle přechází do hnisání. Páchne vše - výtok z ucha, dech, rýma. Zanícené je vše - střední ucho, zvukovod, krk, nos, dutiny,... Horší v noci, horší vpravo. Silné pocení a žízeň. Bakteriální.