Nachlazení

14.10.2015

Kdo začne kašlat a "rýmovat" teď (týká se i dětí) a nepřestane celou zimu, ať přemýšlí o Dulcamaře - vyvolávající příčinou je chladno a vlhko, velmi často vadí mlha a mžení.

Rhus tox. potřebuje ten, kdo promoknul a prostydnul, nebo usilovně pracoval a prochladl po propocení. Často také lidé, kteří chodí plavat do krytého bazénu.

Mokro obecně nedělá dobře i Natrum sulfuricum, Calcarea carbonica - ale to jsou léky konstituční, k použití akutně jen u lidí, kteří odpovídají celkovým typem.

Aconitum, Causticum a Hepar bývají potřeba, když pouštíte na studeném větru draka a silně profouknete.

"Skrz chodidla" se nejsnáz nachladí Silicea.

Nux vomica onemocní z průvanu, když mu "táhne po nohou" nebo na záda.

Bryonia nesnáší teplé dny po chladných.

Nástup do školky odstoná každé dekompenzované (nevyrovnané) dítě. Nejčastěji spadají pod typ Pulsatilla, Silicea, Lycopodium, Calcarea carbonica. Je to trochu "knížecí" rada, protože to jsou zároveň nejčastěji užívané léky dětského věku. Léčba v tomto případě je vždy konstituční, ale můžete zkusit podávat Siliceu AKH každý den na cestu do školky.


Kromě správného homeopatického léku doporučuji i režimová opatření a naturopatické metody. Napomáhá to rychlejšímu uzdravení.

U nemocí z nachlazení nepodceňujte opravdu velký příjem tekutin a to ať je žízeň, nebo ne. Dobré je zůstat v teple a nejlépe v posteli - dobře se vyspat je na imunitu to nejlepší. Co nejmíň času buďte u televize, u počítače, s mobilem. Pokud potřebujete "kulisu", pustťe si hudbu nebo mluvený text, ale nic, co by vás stimulovalo k výkonu nebo rozčilovalo.

Velmi pomáhá "vypaření nohou". Na viry nejvíc zabírá zvýšená teplota nad 37°C, a to i lokálně. Stejná teplota, kterou mají naše chodidla, mají i naše skořepy nosní a přínosní dutiny. Do širokého vyššího kbelíku nalijeme tak teplou vodu, co sneseme, přidáme hrst soli (pro lepší pocit můžeme i hrst bylinek - heřmánek, levandule nebo eukalyptový olej), ponoříme nohy nad kotníky, zabalíme se do deky a pijeme lipový nebo bezový čaj (nebo směs na nachlazení), opět tak teplý, co to jde. Postupně přiléváme další vřelou vodu, tak aby to stále bylo na hranici snesitelnosti. Po 10 - 15 minutách se většinou začneme potit, nohy máme červené a je na čase vlézt pod peřinu a aspoň hodinku v ní vydržet. Opakovat můžeme aspoň jednou denně, nejlépe odpoledne a večer, dopoledne je většinou pocení obtížné.

Celkově při nachlazení vitamin C (až 2g denně), echinacea (3x30kapek), zinek 10 - 15mg, vit.skupiny B - hl. pyridoxin (B6) 50mg, česnekové kapsle.

Nejčastěji uvažovanými léky by měla být Dulcamara, Rhus toxicodendron, Nux vomica, Silicea, ale i klasické Aconitum, Belladonna, Hepar sulphur, Arsenicum album.


PREVENCE

Jediná správná homeopatická prevence je správný konstituční lék. Všechny ostatní směsi a komerční homeopatické pokusy mohou způsobit potlačení, prooving a nové symptomy, které si uživatel rozhodně neobjednal.

Homeopaticky nemá cenu léčit lehounké stavy - proto uvádím přírodní a režimovou léčbu. Nechoďte s kanonem na komára, homeopatie má větší sílu, než se obecně míní. Když už, počkejte na jasné a vyhraněné symptomy - pak podáte lék jistěji, bez váhání a s větší nadějí na úspěch.

Hodně velký význam mají probiotika, bude jim určen příští článek. Zatím jen krátce - na našem trhu je opavský produkt Bactoral, opravdu povedená věc. Je určen všem pacientům, kteří mají časté nemoci horních cest dýchacích, anginy, záněty uší, rýmy, záněty dutin, záněty dutiny ústní, paradontózu, kazivost zubů. Obsahuje kmen bakterie, který ti šťastnější mají přirozeně ve slinách. Dokáže produkovat tak silné antibiotikum, že těchto cca 5% lidí nikdy nemá bakteriální infekci přilehlých tkání. Cucá se jedna večer po vyčištění zubů 10 dní po sobě a chrání dalších 3 - 12 měsíců (nebo do přeléčení antibiotiky).

Význam mají i omega mastné kyseliny (přirozeně v mořských rybách, řepkovém a lněném oleji).

Pro svá miminka uděláte do budoucnosti nejvíc, budete - li je KOJIT. Když to nejde (cca ve 4% případů), volte mléko s dostatečným obsahem probiotik a prebiotik (označené FOS/GOS), s omega mastnými kyselinami.

tisk« zpět