Léky na dovolenou

26.06.2014

Aktuálně zařazuji seznam léků na dovolenou, jejich popis a využití. Je jich hodně - nejdůležitější jsou označeny hvězdičkou.

Nemusíte mít všechny, pokud si ale přečtete popis u léku bez hvězdičky, který Vám je nápadně povědomý, lék si pořiďte - nejspíš se Vám bude hodit.

Pokud máte možnost, pořiďte si lék od firmy AKH, má vyšší potenci a lépe zabere.

Dávkujte v rytmu potíží, čím silnější a akutnější příznaky, tím častější podání léku, nezřídla po půlhodině až hodině.

Přeji krásnou klidnou dovolenou, ať léky máte jen do rezervy!

Podívejte se i na kapitolu TKÁŇOVÉ SOLI, řada z nich najde uplatnění právě při dovolenkových aktivitách.

PRŮJEM

*Natrum phosphoricum

Nejdůležitější lék na dovolenou, ať jedete k Mácháči nebo do Egypta a bojíte se "Faraonovy pomsty". Pomůže od nenadálého silného nepříjemně kyselého průjmu, často se zvracením. Srovná i pálení žáhy a kyselé říhání. Pomůže odkyselit organismus a kromě jiného účinně vyhání hlísty ze střev.


*Arsenicum album 

Průjem silně páchnoucí, odírající (konečník je rychle odřený a bolestivý), při nucení bolesti v břiše, neklid, úzkost, zimnice, může být přítomná vyšší teplota, rychle nastupuje vyčerpanost, slabost. Zhoršení po jídle, pití, pohybem, žízeň, pořád ucucává tekutiny, může být i zvracení. Otrava potravinami nebo infekce trávicího traktu, ale i kocovina.

*Nux vomica 

Průjem, zvracení, i kocovina. Nevolnost v autě, na lodi. Zlepšení vyzvracením, ale jde to velmi špatně. Zlepš. teplem, i tepl..nápoji, zhorš. ráno. Pocit jako otrava potravinami. VELMI ČASTO PŘI CESTOVÁNÍ.

Colocynthis

Prudké bolesti v břiše, nutí postiženého ležet stočený v klubíčku, nebo aspoň sedět v dřepu. Úleva teplým obkladem. Vyvolává pití studených nápojů při přehřátí, ale i zlost, soužení. Zhoršení po jídle, hlavně po ovoci, zlepšení odchodem stolice, ta je zelená, těstovitá. Břicho nafouklé, může být i zvracení. Kolikovité bolesti - žlučník, ledviny.

(také u ischias - bolesti vyzařují ze zad podél nohy až ke špičce, hl.v pravo.)

Vždy zlepšení teplem, klidem, bolesti břicha se lepší stočením do klubíčka. Dětské "prdíky", silné bolesti bříška, křik.

Podophyllum peltatum 

Prudce stříkající vodnatá stolice, nebolestivá, ale znečistí celou mísu. Hnědá, páchnoucí, náhlá, nechtěná, častá, dítě se snadno pokálí. V břiše škrouká, bublá, při tom může cítit křeče. Po stolici vyčerpání, až na omdlení. Průjem hlavně v noci, ráno a dopoledne. Zhoršení okamžitě po napití, za horka.

Sulphur  

Průjem po dietní chybě, nebo pobytem v horku, velmi páchnoucí, už první stolice odře konečník, ten pálí a je nutné se ihned omýt, ale chladnou vodou. Není bolestivý, pacient se cítí jinak dobře, má chuť k jídlu a pití, čilý. Bolesti jsou jen při nucení a vyprazdňování, z rychlého pohybu střev, ale odezní. Pokud je pacient celkově přehřátý, je vyčerpaný, ale ne ze samotného průjmu.

Aloe socotrina 

Prudké vyměšování, vyhání z postele, stříkavý průjem smíšený s plynem a hlenem. Plynatost. Zhoršení teplem. Neví, jestli půjdou plyny nebo stolice - pokálení.

Phosphor 

Gastritida s nauzeou a zvracením, bolest žaludku, pálivá, jako zhmoždění, lepší stud.napitím, ale za chvíli vyzvrací i to. Velká žízeň. Říhání. Krev ve stolici, stolice bezbolestná,hojná, vodnatá. Ledové ruce a nohy. Postupně nastupuje vyčerpání.

HOREČKY

*Belladonna

Teplota s rudým obličejem, bolestí hlavy, v krku, zarudlé oči. Bolest hlavy ze slunka, přehřátí, úžeh, mohou být i symptomy nachlazení - bolest v krku, zimnice, horečka. Bolest hlavy horší pohybem, světlem, hlukem, pulsující. Lekavý.

Horký, rudý zánět s bolestí - po štípnutí hmyzem, jakákoli infekce - zarostlý nehet, zánět prsu - pokud sedí charakteristika bolest + zarudnutí + otok + bolest.

*Bryonia 

Teplota (i 39°C) s úpornou bolestí hlavy. Následky přehřátí. Velká žízeň hlavně na studené, ale únava a slabost je tak velká, že se odmítá i natáhnout pro sklenici. Suchost úst, rtů. Chce jen klid, při vyrušení protivný. Mohou bolet i svaly, klouby jako při chřipce, ale nejhorší je únava, celé tělo je těžké.

Všechno se zhoršuje pohybem, bolest hlavy hlavně předklonem, při každém kroku rána do hlavy jako kladivem, bolí i pohyb očí.

Může být kašel, suchý, dráždivý.

Rhus toxicodendron 

Nachlazení z promočení, např. v dešti nebo po propocení. Bolesti kloubů, rozbolavělost svalů, bolest v krku, zvětšené uzliny, rýma - postupně hustá žlutá, kašel. Celková schvácenost,.

( také bolest kloubu po poranění - lepší mírným pohybem, špatné při zatuhnutí

a kopřivka - svědění lepší horkou koupelí)

Stramonium 

Horečka, nepolevující, kolem 39°C, zarudnutí obličeje, neklidný spánek s blouzněním. Vykřikování ze sna.

Gelsemium 

Lék na nachlazení a chřipku, vyčerpání. Dominuje únava, ale nemůže spát, zvadlost, rýma, teplota do 37,5°C. Vnitřní třes. Bez žízně (tím se liší od Bryonie) a bez pocení. Když nevíte co na chřipku, zkuste Gelsemium.

Bolest ve svalech, bolí hlava, se závratí. Mrazení v zádech. Bolí celá záda, od kříže až po hlavu, bolest končetin, pocit nesmírné tíhy v celém těle - ani víčka neudrží otevřená.

Chřipka při mírném vlhkém počasí nebo po prochladnutí, ale také silné zhoršení po expozici sluncem.

Gelsemium leží, protože mu došla energie. Bryonia leží, protože pohyb zhoršuje bolesti a touží po klidu.

(také při strachu ze zkoušky - tréma s třesem, zapomíná vše, ochromen strachem, může se pomočit nebo pokálet strachy a strach z létání - úzkost a rozechvění před startem (srovnej s Argentum nitricum - průjem, strach že přijde pozdě, strach z výšek a uzavř. prostor a Aconitum - čirý strach, panika, strach ze smrti)

Lachesis 

Migrény zhoršené teplem (pobyt na slunci), zlepšuje klid, tma, po jídle, s bolestí už ráno vstává, nebo se objeví po spánku.

Bolesti krku, angíny. Knedlík v krku, nemůže polykat, bolest se šíří do uší.

Kašel dusivý, v noci během hlubokého spánku.

(také Zánět žil, krvácení )

Pulsatilla

Vysoké teploty bez žízně.

Zánět nosu, hrdla, s hojným hustým nažloutlým nebo žlutým sekretem. Lépe na čerstvém vzduchu, vždy horší v přetopené místnosti.

Kašel - přes den odkašlává, v noci suchý.

Bolesti hlavy.

Mírnost, plačtivost, ukřivděnost, lepší útěchou a dotekem, objímáním.

Bez žízně.

Hepar 

"Homeopatické antibiotikum." Silná citlivost na prochladnutí, ofouknutí, vše se chladem zhoršuje.

Zánět hrdla, nosu, nosohltanu.

Zimomřivost, žízeň, zápach z úst, zápach nosního sekretu.

Rýma žlutá, stéká do krku, kýchání v chladu, ale i při odkrytí .

Bolest v krku se šíří do ucha, mandle zvětšené, bolest píchavá, ostrá. Chrapot.

Horkost se střídá se zimnicí.

Kašel suchý v noci, volný přes den, vykašlává hojně hlenu, ale i dávení a zvracení.

Abscesy.

Zánět močového měchýře s velmi slabým proudem moči, někdy jen volně kape, neteče.

Nedůtklivost, podrážděnost, vždy se horší chladem a lepší teplem.

ZRANĚNÍ

*Arnica 

Zhmoždění měkkých tkání - jakýkoli úraz, modřina, boule, naraženiny, pády. Kombinovat s Hypericum při zranění nervů, s Rhus tox. při zranění kloubů.

*Hypericum 

Velmi bolestivé zranění - konečky prstů, zaražená tříska hluboko, ukopnutý palec, naražená kostrč.

Bolest zubu, když kaz zasáhne nerv zubu.

Bolest se šíří po nervu směrem od periferie k mozku (u končetiny nahoru).

Calendula 

Odřeniny, škrábance - zlepší hojení, brání hnisání, ideální na rozbitá kolena. Vnitřně i v tinkuře na ránu.

*Apis 

Otok, zrůžovění, svědění, bolest, pálení - alergické stavy. Spálení slunkem, požahání hmyzem nebo medúzou - pocit bolesti, pálení, zlepš. chladným obkladem.

Odřeniny, potlučení, podvrklé kotníky - všechno, kde lékaři i selský rozum radí ledovat a chladný obklad skutečně přináší úlevu.

Skvělá prevence oteklých nohou z horka  a/nebo při cestování a prevence i léčba zánětů žil!

Bolest v krku s otokem uvnitř, pálení.

Při požahání a alergii komb. s Histaminem.

Rhus toxicodendron - viz výše

Chamomilla 

Prudké bolesti - zuby, zánět středního ucha, velký neklid, křik, pláč, dítě je lepší nošením nebo jízdou v autě, jinak vztekle řve.

Natrum muriaticum 

Kopřivka ze slunka (solární erytém, sluneční alergie). U predisponovaných osob brát preventivně 1 kul. ráno, jinak při vyrážce cca 3 - 4x denně, při zlepšení vysadit a nechat dojet setrvačností. viz Tkáňové soli

Silicea 

Vražená jehla, tříska, bodlina z ježka, střep - podpoří rychlé vyloučení, vyhnisání.

Kalium muriaticum 

Zalehlé uši, bolest Eustachovy tuby. Uši zalehlé po potápění, po změně tlaku v letadle.

Hustý bílý nebo našedlý hlen v hrdle.

STRACH Z LÉTÁNÍ

*Argentum nitricum 

Průjem, nervozita, všude je velmi brzy, aby nepromeškal odjezd. Bolest břicha a neklid už týden dopředu. Pacient může mít jindy i jakýkoli následující strach: z výšek, z davů, z veřejného vystoupení, klaustrofobie, ze smrti, z nemocnic. Velká žízeň a velká chuť na sladké. Horkokrevný. Nervozní a rozechvělý, excitovaný.

Gelsemium 

Otupělý, paralyzovaný strachem před výkonem (zubař, operace), před vystoupením na veřejnosti, před odletem. Často močí nebo má průjem nebo obojí. Bez žízně. Zimomřivý.

*Aconitum 

Panika, úzkost s neklidem, pobíhá, ale není to vzrušení, ale čirá hrůza. Dřív mohl létat, ale zažil šok, autonehodu nebo útok a už to nedokáže.

Zvažte podání u dítěte, které má děs z lékařského ošetření - buď Aconitum nebo Argentum nitricum (tam bývá průjem) před cestou k lékaři.