Bactoral - probiotiky proti nachlazení a střednímu uchu

16.10.2015
Slibovala jsem, že napíšu o probioticích. Začnu českým patentem, který by měl nejspíš úplně jinou popularitu, kdyby vznikl v Americe. Je jako Dana Medřická - fantastický, ale nikdo o něm neví.

Obecně je vžitá představa, že máme v puse a v krku čisto. Když jsme nemocní, nejspíš nám tam vyrostla nějaká bakterie a tu je třeba zabít a bude zase čisto.ˇTo "čisto" vypadá asi jako hajzlík v reklamě - naprosté sterilno, blýskavo, až oči přecházejí. Dobře, ve střevě už sem tam nějaká bakterie může být, to je přijatelné. Ale na kůži? V očích? Ve vagině? No fuj!

A teď realita - ze všech buněk, které tvoří náš organismus, je POČETNĚ jen 10% lidských. 90% jsou mikroorganismy! První osídlení proběhne při narození a pakpokračuje velmi rychle až do dvou let. Od té doby je náš základní "mikrobiom" celkem stabilní, pokud... si ho nezničíme. Ale o tom jindy.

Představte si tu ohromnou spoustu buněk, ty miliardy bakterií a kvasinek, kterých jsme plní. A přesto přežíváme. Ony ty bakterie nám totiž dost pomáhají. Umí to, co my sami ne. Jsou i druhy, které působí jako velmi specifická antibiotika proti nezvaným a nepřátelským hostům. Jedním z nich je šikula Streptococcus salivarius (latináři už slyší "slinný", žijící ve slinách), který je součástí přirozené přátelské mikroflóry dutiny ústní u cirka 5% VIP spoluobčanů. Ti mají obrovskou kliku - dokud u nich Str. salivarius bydlí, nikdy nejsou nemocní! (dovoluji si lehkou nadsázku, ale skutečně, patogeny např. Streptococcus pyogenes - původce respiračních onemocnění nebo Streptococcus pneumoniae - původce zánětu středouší - nemají šanci.)

My ostatní bohužel nemáme ten správný "terén", aby se slinnému streptokoku u nás líbilo trvale. Můžeme ale docílit toho, že nějakou dobu bude u nás "letním bytem" výměnou za dokonalou prevenci bakteriálních, virových a mykotických zánětů nejen dutiny ústní a krku, ale i středního ucha! Konkrétně můžete počítat s ochranou před hnisáním dásní. Kazivostí zubů. Angínami. Bakteriálními záněty nosohltanu. Záněty středního ucha. Vonný dech je bonus. Vydrží to "jak komu", výrobce opatrně udává 3 měsíce, já jsem se na svém malém vzorku proverů přesvědčila o 12ti měsících.

Zázrak seV Opavě dokázali sliňáka nakultivovat a vpravit ho do cucavé tablety pod názvem Bactoral. Stačí jedna večer po jídle, ideálně před usnutím. 10 dní za sebou. A je to! Na krabičce je upozornění, že je vhodný pro děti už od tří let a dospělé. Pro těhotné a kojící prý ne, ale z přednášky vím, že důvodem je česká legislativa, ne škodlivost výrobku. Na anglicky psaných stránkách je doporučován i těmto. Dokonce je tam návod, jak podávat dětem, které neumí cucat. Tableta se rozdrtí a v prášku se namáčí dudlík, dokud nějaký prášek zbývá, 1x denně.

O přípravku vím už asi rok a je mi moc líto, že nemá větší publicitu. Loni na podzim jsem slyšela hlavního technologa týmu, který to vymyslel. Byl to tak zapálený člověk. Bylo vidět, že to není žádný marketingový panák, že skutečně zná bakterie, o kterých mluví. Že opravdu stál u biotechnologických tanků a koukal, jestli to roste jak má. Vyprávěl, že v tabletě je miliarda ne bakterií, ale KOLONIÍ tvořících jednotky. Že bakterie osídlí ústní dutinu a VYTLAČÍ velké množství potenciálně patogenních bakterií (tj.těch, které jsou jako časovaná bomba). Že tahle bakterie vytváří antibiotikum BLIS, které tyto patogeny ZABÍJEJÍ. Takže pak není potřeba do sebe cpát širokospektrá antibiotika, která s gustem likvidují všechno a rozbourají nám nadlouho imunitu.

Denně vidím v práci uřvané děti s bolavým ouškem a mamky s kruhy pod očima pro probdělé noci a říkám si, že by stačilo tak málo!

Trochu čísel:

ještě po třech měsících bylo

o 90% méně bakteriálních faryngotonsilitid (zánět hltanu a mandlí)

o 80% méně virových infektů

průměrně o 50% méně otitis media (zánět středouší)

60% pacientů bylo zdravých ještě dalších 6 měsíců!

Bacterie Streptococcus salivarius K 12 má tři nezávislé studie na bezpečnost a snášenlivost, které ukázaly "high deggree of tolerability" a "total absence of side effects" (Burton JP et al., 2011 Sept.) A spoustu dalších studií dokazujících účinek v prevenci infekcí. Zájemci určitě snadno najdou, např. na stránkách www.bactoblis.it.