Horečka

15.10.2015

Teplotu hodnoťte vždy před použitím jakýchkoli prostředků na snížení teploty. Když po použití Nurofenu teplota opět vyleze, není to zhoršení, jen přirozený průběh nemoci, Nurofen přestal působit a objevila se skutečná teplota dítěte. Jestli se takhle teplota stále vrací, máte silné dítě se silnou nemocí. Slabému stačí na potlačení jedna dávka - to není známka dobré zdravotní úrovně. Při rektálním měření (v zadečku) odečtěte 0,5°C - to je skutečná teplota.

Teplotu do 38,5°C není potřeba snižovat, pokud máme v pořádku srdce a v minulosti nebyl problém s křečovými stavy. Děti zvládají do 39°C. Záleží jen na mamince, kolik vydrží ona s nervy. Kromě doby, kdy se cíleně potíte, se můžete odkopávat jak chcete, tělo ví nejlíp, co je pro něj dobré. Na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy učí, že není dobré u běžného nemocného teplotu snižovat antipyretiky (tj. Paralen, Ibalgin, Nurofen,...), ale nejdřív zkusit koupele - voda o 2°C nižší než je tělesná teplota pacienta, koupat tak dlouho, jak je to příjemné. Prý je to nejlepší prevence febrilních křečí, centrum regulace tělesné teploty neschytá šok a nezareaguje nepřirozeně. (Homeopatický lék při febrilních křečích je Belladonna.)

VYSOKÁ TEPLOTA

Aconitum - z úplného zdraví o půlnoci velký povyk, vysoká teplota, dítě vyděšené, žíznivé, bledé.

Belladonna - nemoc přijde "jak když na něj hodí deku" - náhle, okolo třetí odpoledne, po odpoledním spaní. Teplota kolísavá, už to vypadá nadějně a pak zas vyskočí. Mohou se objevit záškuby svalů nebo i febrilní křeče.

Bryonia - často trvá několik dní, kolem 39°C, nechce klesat. Veliká žízeň, úplná zemdlenost, tělo bolí.

Ferrum phosphoricum - suché teplo. Akutní stav vyžadující léčbu, přesto málo specifické příznaky, zarudlé tváře, jinak bledost - hlavně kolem úst. Vysoká teplota je pravidlem, bolesti pravého ucha, trochu rýma, trochu kašel. Velká žízeň.

Kalium phosphoricum - viz níže

JEN ZVÝŠENÁ TEPLOTA

Bývá znakem malé reaktivity organismu, nižší úroveň zdraví - pacient má 37,2°C a je "na umření". Všechny následující léky mohou mít i vysokou teplotu.

Arsenicum album - zimomřivost, strašná slabost, chce větrat, nesnese být sám, je fňukavý, protivný, úzkostný, neklidný - mele se v posteli, má tendenci courat se po bytě a stěžovat si. Cítí se zesláblý, jako moucha. Žízeň, ale jen si cucne.

Nux vomica - podrážděný, otřásá se zimnicí, ale v obličeji cítí horkost. Chce klid, všechno mu vadí. Pokud usne, udělá se mu lépe, ale bohužel ho trápí nespavost. Velmi nepříjemný stav, s ucpaným nosem, s kýcháním, bolestí v krku. Touží po horkých nápojích a jídle. Onemocní během jednoho dne. U přepracovaných osob.

Gelsemium - zimnice, spavost strašná, nemůže se ani hnout, jak je slabý. Nemívá žízeň, ale někdy chce teplé nápoje, aby se zahřál. Stav se rozvíjí postupně.

Natrum muriaticum - letní horečka se silnou zimnicí, ani pod peřinou se nemůže zahřát, často připomíná malárii - opakuje se každé 3-4 dny. Objevuje se opar, velká žízeň na studenou vodu.


Z tkáňových solí můžete při teplotě přidat, nebo podat jako jediný lék:

Ferrum phosphoricum 5 - 9CH - nízká teplota, první stadium zánětu, do 38°C, často u bolestí ucha, běžných nachlazeních

Kalium phosphoricum 5- 9CH - vysoká horečka, od 38°C výš, podávat rozpuštěné ve vodě velmi často - každé 3 minuty, sníží teplotu a brání dekompenzaci z horečky (vyčerpání).

Z obou můžete udělat i obklad - do 0,5l dáte 5 kuliček, přiložíte na čelo, zápěstí, kotníky. Stáhne teplotu fyzikálně i homeopaticky.