Deprese a melancholie

14.10.2015

S depresemi byste se měli vždy obrátit na profesionála. Protože jsme ale národ "samodoma", homeopatii nevyjímaje, uvedu zde dva léky, oblíbené v mlhavé Anglii. Oba mají sebevražedné tendence, je-li jim opravdu špatně. Svědomí mi nedá je neuvést:

Aurum metallicum - deprese vyvolané neúspěchem, třeba jen domnělým. Krachem podnikání, vztahu, postavení, finanční ztrátou - všeho, na čem mu extrémně záleželo. Jiný důvod jsou deprese ze silných bolestí - při rakovině, ale i jiných. Vše se horší tmou, nedostatkem slunce. Zároveň bývá nespavost. Nechce žít, jen přemýšlí, jak to skončit. Snadno sáhne po alkoholu, pak je nerudný, rýpavý, vysmívá se. Nesvěřuje se, velmi uzavřený, nebezpečné! okolí si až na pohřbu uvědomí, že to vlastně celou dobu naznačoval.

Natrum sulfuricum - vše se horší chladem a VLHKEM, proto zhoršuje podzim. Kdysi mohl prodělat úraz hlavy. Horší je po ránu, zoufalý, navíc ho ráno může trápit průjem. Během zimního období trpí na vleklé průduškové kašle, hodně vykašlává ošklivé žluté nebo žlutohnědé hleny. Stěžuje si na bolesti hlavy.  Nevidí naději, přesto bojuje, je příliš zodpovědný k bližním ("to jim nemůžu udělat").

Temné dny nedělají dobře ani dalším lidem - Calcarea carbonica, Sepia, Acidum phosphoricum.

Po nemoci nebo prožitém žalu se člověk může dostat do vyčerpanosti, doprovázeném smutkem a melancholií. Acidum phosphoricum rychle navrátí psychické i fyzické síly. Emoce nemusí být vždy jen negativní, stejně s člověkem zatočí i zamilovanost - i tady Ac.phosphoricum pomůže najít ztracenou rovnováhu a nadhled. Kromě únavy patří k příznakům padání vlasů, špatná paměť a žízeň. Myslete na Acidum phosphoricum i u svých seniorů, jakmile se babička začne stranit kamarádek, krátí telefonické hovory, odbývá se s jídlem a má pohřební řeči. Nemusí to být nevinné, během zimy se z ní může stát tzv.křehký senior s těžkou osteoporózou a špatnými vyhlídkami.

Sepia - nehrozí sebevraždou, ale špatně se jí (a s ní) žije.Zhoršená vším, co zpomaluje krevní oběh. Na podzim je chladno, není tolik možností sportovat (třeba byla zvyklá běhat, teď je ráno i večer tma a ona se bojí). Je podrážděná a protivná, hlavně večer. Příšerné před menstruací. Nelitovat - vytočí se! Nejlepší řešení - najít jiný druh sportu - dobrý je aerobik, zumba, tanec obecně, ale nesmí jí být u toho zima!

Calcarea carbonica je mírně depresivní s nástupem chladného počasí a dlouhé noci. Přestože je psychicky poměrně stabilní, období zimy je pro něj náročné a zvýšená zátěž se projevuje nerudností, větší lenivostí, pomalostí. Chybějící energii se snaží dohnat jídlem, ale jen přibere a energie se nedostaví. Častěji v tomto období i onemocní nachlazením, ze kterého se špatně dostává. Není vyjímkou, že se v zimě i zraní - zlomí si nohu, vyvrkne kotník. Přestože se navenek neprojevuje nijak hystericky, může velmi trpět.