Afty

09.11.2015
Bývá to tak - dlouho nic, a pak během víkendu čtyři případy. Tentokrát to byly afty. Pro jistotu - jsou to malé bílé až nažloutlé plošky v ústech, které hodně bolí a dávají o sobě vědět při doteku - při jídle, mluvení, líbání. Vždy vadí i dráždivé jídlo - kyselá rajčata, citrusy, horké nápoje.

Příčinou je virus, ale ten se dostane ke slovu až při oslabení - vyčerpání, trauma (třeba nová rovnátka), stres. Podle jednoho výkladu afty ukazují na zlost nad nesprávnými rozhodnutími. Podle jiného jsou to pomluvy, ošklivá slova, která byla vyřčena. Podle ještě dalšího pravdivá slova, která nebyla vyřčena, protože se dotyčný chce vyhnout konfliktu. Vyberte si - můžete mi svůj názor napsat i na fb.

V následujícím výčtu najdete pomoc v akutním stavu.

Nezařadila jsem sem specifické léky používání pro stomatitidy vzniklé po chemoterapii, je potřeba trochu jiný přístup než u akutních aftů. Tyto běžné léky se ale mohou při shodě příznaků samozřejmě použít i při onkologické léčbě a jejích důsledcích.

Z pomocných metod - můžete kloktat šalvějí, heřmánkem, doporučuje se i slabý solný roztok. Vnitřně - doplnit vitaminy skupiny B (nejlépe Pangaminem), zinek, vit. E, kys.listová. Nezapomínejte na dostatek vitamínu D, je to nejdůležitější vitamin pro imunitu a většina populace ve střední Evropě ho má chronický nedostatek! (málo pohybu na slunci, pečlivé používání krémů s vysokým ochranným faktorem, téměř nulová obliba mořských ryb)

Co nejčastěji pomůže

Kalium muriaticum

Pálivé bílé nebo našedlé afty, mohou i svědit, našedlý vřed, okolí zarudlé. Lze použít i na výplachy, rozpuštěný  ve vodě.

Borax

Častý u kojenců, tam se používá i na moučnivku (soor). Plošky jsou bílé, nejdou setřít, při jídle mohou krvácet. Ústa hodně bolí, zlepší se navlhčením. Dítě řve na začátku kojení, nechce pít. Celkově je dítě vyděšené pohybem dolů (pláče při ukládání do postýlky) a hlukem. 

Mercurius solubilis

Afty se sliněním, krvácením z vředů i z dásní, oteklé dásně i jazyk. Zápach z úst, oteklé uzliny. Žízeň, vadí teplé i studené, může být i teplota a pocení. Vše horší v noci. Klasický lékař na takový obraz může předepsat antibiotika, protože obraz je opravdu hrozivý, ale mějte na paměti, že příčinou bývá vir a chtějte znát CRP. Původně virový zánět se může bakteriálně zkomplikovat, velmi často právě u tohoto typu. Obecně to ale nebývá to pravidlem. 

Kalium bichromicum

Vřídky jsou nažloutlé, zahloubené ve sliznici (jako díry), na spodině je žlutý hlen/hnis, který lze setřít a táhne se.

Arsenicum album

Výrazně pálivá bolest zlepšená teplými nápoji. Pacient bývá zimomřivý a je celkově horší po půlnoci. Tento typ má hrůzu z přenosu choroby na své nejbližší a zároveň strach, že "to příště zase chytne, určitě z té špatně umyté skleničky".

Causticum

Pálivá bolest, snadná krvácivost. Jinak hledejte spíš celkové příznaky pro tento lék. 

Sulphuric acid

Pálení, žlutá spodina, krvácivost. Pacient přepracovaný, ve spěchu, netrpělivý, vnitřně roztřesený a nervozní. Nesnáší vůni kávy! 


Vždy lze přidat i jednu nebo obě tkáňové soli -

Silicea

Usnadňuje hojení, podporuje imunitu, vyčistí kyseliny z tkání. 

Natrum phosphoricum

Zlepšuje hojení a řeší zánět, vylučuje kyseliny z těla játry a ledvinami. 


Důležité je dost pít, nejlépe čistou vodu s trochou citronové šťávy.